24 Saat Yaşayan Kampüs

Üniversite anılarınızı hayatınız boyunca gülümseyerek hatırlayacaksınız. Bu anılarınızın büyük bir kısmı arkadaşlarınızla birlikte yaşadıklarınız oluşturacak. Aslına bakarsanız öğrenme sürecinizin de çok önemli bir bölümünün arkadaşlarınızla paylaşımlarınızdan, birlikte öğrenme etkinliklerinden geldiğinin farkındayız. Üniversite kampüsü denildiğinde genellikle akla sadece sınıflar ve laboratuvarlar gelir.


Oysa üniversite yaşamı gencin sürekli derslere girip çıktığı bir ortamdan ziyade sosyalleştiği, bilgi, kültür ve iletişim bakımından kendini geliştirdiği son derece renkli bir dönemdir. AGÜ olarak sizlere eğitiminizi uluslararası kalitede alacağınız sınıf, kütüphane ve laboratuvar ortamları hazırlamakla kalmıyoruz. Sizlere arkadaşlarınızla birlikte en güzel anılarınızı oluşturacağınız zengin, eğlenceli ve aynı zamanda güvenli bir ortam sunuyoruz.

   

Bunun için seçtiğimiz kampüs alanı Cumhuriyetimizin ilk sanayi yerleşkesi olan 20. yüzyıldaki ekonomik kalkınmamızı simgeleyen, şimdi yani 21. yüzyılda ise ülkemizin bilimsel kalkınmasına ev sahipliği yapacak olan "Sümer Kampüsü". Kayseri şehir merkezinde yer alan kampüsümüz, yemyeşil alanları, tarihi doku içerisinde oluşturduğumuz modern eğitim konsepti ile birlikte Türkiye ve dünyada ses getirecek bir kampüs olarak yapılandırılıyor. Restoranları, kafeleri, spor sahaları, müzeleri, eğitim ve araştırma tesisleri ile Sümer Kampüsü'müz dünya çapında ödüller almaya başlamış durumda. (World Architecture Festival, 2012)

   

Öğrenci Köyü

AGÜ, üniversite yaşamının eğitimiyle, araştırmasıyla olduğu kadar gündelik yaşamda sundukları ile bir bütün olduğunun bilincinde bir üniversite. Geleneksel yurt tanımının çok ötesinde bir konaklama hizmeti ile karşılaşmaya hazırlanın. Sümer Kampüsü'nün hemen yanında yer alan ve kampüsün kendisi gibi 70 yıllık tarihe sahip estetik taş binalardan oluşan ortamları yurt olarak adlandırmıyoruz.

   

Sizi bir veya iki kişilik odalarda konaklayacağınız özel taş evlerimize davet ediyoruz. Bu taş evler yeşil ve geniş bahçeleri ile içinde yaşamaktan keyif alacağınız; modern ve ihtiyaçlarınıza göre yapılandırılmış seçkin bir yaşam alanı oluşturuyor. Her bir dairede ortak çalışma ve dinlenme alanları ile sizleri bambaşka bir yaşam tecrübesi bekliyor.

   

Yeşil Kampüs

Sümer Kampüsü'nün tarihi karakterinin yanı sıra en önemli özelliği yeşil bir kampüs olması. 80 yaşında ağaçlarla kaplı, 180 dönümlük bir bahçenin içindeki tesisler, stresten uzak bir kampüs yaşamı sunuyor. Araç trafiğine kapalı olarak tasarlanan bu yeşil kampüste yürümekten ve vakit geçirmekten keyif alacaksınız. Üstelik bu rahatlatıcı ve yeşil alan gününüzün geri kalanını geçireceğiniz öğrenci köyünün de hemen yanı başında.

   

Yeme İçme

Sümer Kampüsü şehrin tam merkezinde yer alan yemyeşil ve tarihi dokusu, modern ve güncel iç tasarımı ile sadece üniversitemizin değil şehrin de çekim alanı olacak şekilde hazırlanıyor.

Dünya genelinde başarı sahibi Amerikan üniversitelerinde olduğu gibi kampüs güvenlikten ödün verilmemek kaydıyla şehir yaşamının bir parçası olarak tasarlandı.

İçinde kültür ve sanat alanlarına ek olarak üstün kalitede yeme ve içme alanlarına ev sahipliği yapan seçkin bir kampüsle karşılacaksınız.

Gündelik yaşamınızda bu imkanlardan yararlanabilmeniz için size sağlanacak destek fonları ile pek çok farklı mekanda sosyalleşebileceğinizi söyleyebiliriz.

 

Kulüpler

Üniversite, bireyi sadece bilgi ile değil bir birey olarak bütün boyutları ile geliştiren bir ortam olmalıdır. AGÜ, gençlerin güçlendirilmesi ve kendini rahat ifade edebilmelerinin yanı sıra, üniversite yaşamında aktif katkı üretebilecekleri araçlar olarak düşündüğü kulüplere özel bir önem vermektedir. İlgi duyduğunuz tüm alanlarda kulüpleşmeniz ve etkinlikler gerçekleştirmeniz bizim için önemlidir. Kulüplerin, canlı kampüs yaşamının garantisi olan öğrenci aktivitelerini zenginleştirdiğinin bilincinde olan üniversite, öğrencilerin kampüs içi ve dışı faaliyetlerine destek verecek ve gerekli ortamı hazırlayacaktır. İlk yılınızdan itibaren katılacağınız "Gençlik Programı" ile birlikte düşünüldüğünde kulüpler, mezunlarımızda aradığımız bireysel yetkinliklere erişmenizde önemli rol oynayacaklardır.

   

Kültür ve Sanatla Zenginleşen Kampüs

AGÜ, bir bireyin sadece diploma almak için değil, bütün boyutlarıyla yaşamsal beceriler elde etmek için üniversiteye katıldığına inanır. Bu sebeple bilimsel aktivitelerin ve eğitimin yanı sıra bireyi zenginleştiren kültür ve sanat boyutlarını da kazanması ve geliştirebilmesi için kendisine fırsat tanır. Daha ilk yılınızdan itibaren, dünya standartlarındaki yeni kampüsümüzde yer alan ana konferans salonu, üç bağımsız ve birleştirilebilen çalıştay salonu ve geniş bir fuayeden oluşan etkinlik alanı ile öğrenci merkezlerini bilimsel, sanatsal veya kültürel etkinlikler için kullanabileceksiniz. Yeşil kampüs içerisinde bol miktarda dış etkinlik alanına da sahip olacaksınız. Söz konusu alt yapıya kısa bir süre içerisinde Türkiye genelinde ses getirecek müze ve sergi alanlarının da eklenmesi ile canlı bir kampüs yaşamı içinde olacaksınız.

 

 

 

Spor ve Açık Hava Etkinlikleri

Sümer Kampüsü'nü benzersiz yapan bir başka özellik ise yakın çevresindeki spor alanlarının yanı sıra bünyesinde çeşitli spor tesislerini bulundurmasıdır.

Bunlar; aktivite merkezi içinde, son teknoloji ürünü sabit ağırlık makinalarının, serbest ağırlıkların ve kardio cihazlarının (koşu bandı, bisiklet, cross-trainer, kürek) bulunduğu fitness-kondisyon salonu, step-aerobik, yoga, pilates stüdyosu, uzak doğu sporları stüdyosu (kick-boks, aikido, taekwondo, judo vb. yapılabilecek şekilde düzenlenmiş) ile kampüs içerisinde yeşillikler arasında yürüyüş ve bisiklet parkurları yer almaktadır.

   

Açık hava tenis kortları, basketbol, voleybol ve futbol sahaları öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Bunlara ek olarak, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun (BESYO) organize etmiş olduğu zengin kurs seçenekleri (Kayak, Snowboard, Tenis, Buz Pateni, Masa Tenisi, Golf, Binicilik, Modern Dans, Türk Halk Dansları, Step-Aerobik, Oryantiring, Okçuluk, Dart ve Doğa-sağlık yürüyüşleri) öğrencilerimizin katılımına açıktır.