Bilgisayar mühendisliği Danışma Kurulu, sanayi ve iş dünyasının seçkin temsilcilerinden ve yurt dışında çalışan öğretim üyelerinden oluşan bir kuruldur. Her bir danışma kurulu üyesi çok değerli bilgilerini ve engin deneyimlerini bölümle paylaşır. Yılda en az bir kez toplanan Danışma Kurulu bölüm başkanına eğitim programımız, öğrencilerimiz ve mezunlarımız hakkında görüş ve tavsiyelerini iletir. Danışma kurulumuzun üyeleri Google, VESTEL, Ericsson, Arçelik, Alcatel-Lucent, TC Health  firmalarında ve MIT, Harvard, Bilkent, Sabancı Üniversitelerinde çalışmaktadır.

 

  

İhsan ÖZCAN

Ar-Ge Müdürü, NOKIA

1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Telekomünikasyon Bölümü'nden mezun olan İhsan Özcan, profesyonel iş hayatına 1987 yılında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nda başladı. 1989 yılında ENKA çatısı altında Libya'da bulunan Özcan, 1990 yılında Alcatel-Teletaş ailesine yazılım mühendisi olarak katıldıktan sonra 1990-1993 yılları arasında Türkiye'de Levent santrali yazılım mühendisi, 1993-2000 yılları arasında Belçika'da Alcatel Bell de çeşitli projelerde, Türk Telekom, Hollanda KPN, Malta ve Arnavutluk Telekom müşterilerinin internet altyapı projelerinde teknik proje müdürü olarak görev aldı. 2000 yılında Türkiye'de internet teknolojilerinde ilk uluslararası AR GE, destek ve entegrasyon ekiplerini kurmaya başladı. 2000 yılından bugüne kurulan bu takımlar ile Alcatel Lucent Teletaş EMEA Bölgesi'nin en büyük teknik destek merkezi haline gelmiştir. Ayrıca, Türk Telekom RAS, Fix-NGN, DSL ve IP/MPLS projelerinde operasyon ve proje müdürü, Global NGN/IMS/IPTV/IP/DSL şebeke entegrasyon grup müdürü olarak çeşitli yönetim kademelerinde görev alan Özcan, Şubat 2009'den beri Alcatel-Lucent Teletaş EMEA Teknik Operasyon Merkez ve AR GE Grup Müdürü olarak görev yapmaktadır.


Cihan TAŞ

Yazılım Mühendisi, Google, ABD

Cihan Taş, Google G+ Photos takımında yazılım mühendisi olarak çalışmakta ve şu an veri merkezi ağları optimizasyonu üzerinde çalışmaktadır. Google'dan önce Siemens Kurumsal Araştırma bölümünde kablosuz ağlar alanında, araçlar arası haberleşme ve akıllı elektrik şebekelerinde iletişim ağları gibi konularda çalışmıştır. Cihan Taş, Bilkent Üniversitesi'nden lisans ve University of Maryland(College Park)'dan yüksek lisans ve doktora olmak üzere tüm derecelerini bilgisayar bilimleri alanında almıştır. 2011 yılından beri mutlu bir evlilik sürdürmektedir.


Prof. Andrew BERRY
Öğretim Üyesi, Harvard, Cambridge, ABD

Andrew Berry (d. 1963) İngiliz evrimsel biyolog ve bilim tarihçisi. Özellikle Alfred Russel Wallace üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınmaktadır. Harvard Üniversitesi'nde evrimsel biyoloji alanında ders vermektedir. Ayrıca Sabancı Üniversitesi'nde de konuk öğretim üyesi olarak ekoloji ve evrim dersleri vermektedir. 2003 yılında yazdığı Infinite tropics: an Alfred Russel Wallace anthology ile James D. Watson ile birlikte kaleme aldığı DNA: The Secret of Life olmak üzere iki kitabı bulunmaktadır. Oxford Üniversitesi, St John Koleji'nden Zooloji derecesi alan Berry, doktorasını evrimsel genetik alanında Princeton Üniversitesi'nden almıştır. Harvard Üniversitesi'nde ise Richard Lewontin'in labouratuvarında doktora sonrası araştırmasını gerçekleştirmiştir.


Cem KURAL
Ar-Ge Müdürü, Arçelik

Cem Kural Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden 1992 yılında mezun oldu ve aynı yıl Turkish Electronics Industry Ar-Ge'de çalışmaya başladı. Aynı üniversitede eğitimine devam etti ve 1995 yılında yüksek lisans tezini anten teorisi programında tamamladı. Aynı yıl Ar-Ge Mühendisi olarak Arçelik A.Ş'de çalışmaya başladı. Daha sonra burada farklı pozisyonlarda çalışmasına devam etti. 2012 yılından bu yana, birincil sorumluluğu açık-inovasyon ortamında şirketi küresel anlamda farklı kılacak öncü teknolojiler geliştirme olan Ar-Ge Müdürü olarak çalışmaktadır. Şirkette 1000'den falzla Ar-Ge çalışanı ve 40 milyon euro Ar-Ge bütçesi var.


Fatma ÖZDEMİR
Ar-Ge Müdürü, Ericsson Türkiye

ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1996 yılında mezun oldu. İlk iki yıl Istanbul’da Türk Elektrik Endüstrisi isimli firmanın Araştırma ve Geliştirme Bölümü’nde elektromanyetik tasarım mühendisi olarak çalıştı. 1998 yılından itibaren Alcatel Microelectronics, ST Microelectronics, ST-Ericsson ve Ericsson firmalarının uluslararası Ar-Ge takımlarında mikroelektronik tasarım mühendisi ve yönetici olarak çalıştı. Şu anda, Ericsson Türkiye' de Ar-Ge Direktörü olarak görev yapmaktadır.


Prof. Peter Andrew DOURMASHKIN
Öğretim Üyesi, Massachusetts Institute of Technology, Boston, ABD

Profesör Peter Andrew Dourmashkin, MIT Fizik Bölümünden 1976 yılında mezun oldu. "Broken Symmetries in Classical Gauge Field Theories" konulu yüksek lisans tezini Profesör Carleton Detar yönetiminde, MIT Matematik Bölümünde 1978 yılında tamamladı. Daha sonra MIT Fizik Bölümünde doktorasına başlayan Prof. Dourmashkin, "A Poisson-Plancherel Formula for the Universal Covering Group with Lie Algebra of type Bn" konulu doktora tezini Profesör Michele Vergne yönetiminde 1984 yılında tamamladı. Prof. Dourmshkin halen MIT Fizik Bölümünde Senior Lecturer olarak görev yapmaktadır.


Öner TEKİN
Müdür, Vestel

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinden 1998 yılında mezun oldu. Aynı yıl donanım tasarım mühendisi olarak Netaş ArGe de çalışmaya başladı. Paralelinde Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde yüksek lisansını tamamladı. Halen doktora öğrencisi olan Öner Tekin aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak teknoloji dersleri vermektedir.


Salih GÜREŞ
Genel Müdür, TCHealth A.Ş

1983 İstanbul Teknik Üniversitesi / Maden Mühendisliği Fakültesi den mezun oldu. Türkiye Petrolleri A.O.- Yazılım Mühendisi olarak iş hayatına başladı 1987 Yılında Macquarie University Sydney de Computer Sci. Master programını bitirdi Sydneyde muhtelif firmalarda yazılım mühendisi, proje yöneticisi olarak görev aldı. Daha sonra Türkiye ye döndü, Netaş, Koç sistem de çalıştı ve OPUS Bilgi Sistemleri A.Ş kurdu. 2000 yılında TEPE TeknolojiA:Ş de Genel Müdür/ortak olarak çalıştı 2007 de Insead Fontainebleauda B.A eğitimi aldı şu anda TCHealth A.Ş de Genel Müdür olarak görev yapmaktadır.


Prof. Dr. Aytül ERÇİL
Öğretim Üyesi, Sabancı Üniversitesi

Prof. Dr. Aytül Erçil, lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden, yüksek lisans ve doktora derecelerini Brown Üniversitesi Uygulamalı Matematik bölümünden aldı. General Research Laboratuvarında beş yıl boyunca çalıştı. 1988-2001 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde fakülte üyesi ve BUPAM Pattern Analysis and Machine Vision Laboratuvarı kurucu direktörü olarak çalışmıştır. 2001’den sonra Sabancı Üniversitesi’nde fakülte üyesi ve VPALAB Computer Vision and Pattern Analysis Laboratuvarında kurucu direktörü olarak çalışmıştır. Prof. Erçil birçok uluslararası proje yönetmiştir (NATO, FP4, EUREKA, NSF, FP6, NEDO, FP7). Bilgisayarla görme ve örüntü tanıma alanlarında 3 patenti ve 150’nin üzerinde makalesi bulunmaktadır. Şu anda Vispera A.Ş.’de büyük pay sahibi ve yönetim kurulu başkanı ve Rebuslabs Ltd.’de ortaktır.


Prof. Dr. H. Altay GÜVENİR
Öğretim Üyesi, Bilkent Üniversitesi

H. Altay Güvenir Bursa’da doğdu. 1974 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nden 1979 yılında lisans ve 1981 yılında yüksek lisans derecelerini aldı. Bilgisayar Mühendisliği ve Bilimleri üzerine doktora derecesini A.B.D.’deki Case Western Reserve Univerity’den 1987 yılında aldı. 1988 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisli Bölümüne geçti. Aynı bölümde 1994 yılında Doç. ve 2001 yılında Prof. unvanı aldı. 2001 yılından bu yana Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü başkanlığını sürdürmektedir. Yapay zeka, makine öğrenmesi, veri madenciliği, doğal dil işleme ve bilgisayar destekli eğitim alanlarında Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmış yüzün üzerinde makalesi bulunmaktadır.