Bilgisayar mühendisliği Danışma Kurulu, sanayi ve iş dünyasının seçkin temsilcilerinden ve yurt dışında çalışan öğretim üyelerinden oluşan bir kuruldur. Her bir danışma kurulu üyesi çok değerli bilgilerini ve engin deneyimlerini bölümle paylaşır. Yılda en az bir kez toplanan Danışma Kurulu bölüm başkanına eğitim programımız, öğrencilerimiz ve mezunlarımız hakkında görüş ve tavsiyelerini iletir. Danışma kurulumuzun üyeleri Google, Intel, MIT, Harvard, IBM, Arçelik, Türk Telekom, AVEA Labs, Turkcell Technology, Alcatel-Lucent Teletaş, Ericsson, TC Health, NETAŞ firmalarında çalışmaktadır.

 

Jale AKYEL

JALE AKYEL
Ekosistem-Geliştirme Müdürü, IBM

1984 ODTÜ Petrol Müh. Bölümü’ndenlisans, 1987’de Jeotermal Enerji konusunda Yuksek Lisans derecesini aldı. Aynı dönemde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1988 yılında IBM TurkIstanbul'da , Mainframe Sistem Uzmanı olarak işe başladı.. 1997 de IBM Yazılım grubunda Ürün Satış Destek Müdürü olarak atandı, 2002-2004 yıllarında Milano'da IBM Avrupa Güney Bölgesi organizasyonunda bölge satış yöneticiliği görevlerinde bulundu. 2004 yılında Türkiyeye döndü ve ibm.com Bölüm Müdürü olarak atandı. Aynı zamanda gönüllü olarak 2006 Temmuz itibariyle IBM Universite İliskileri ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Takım liderliğini de üstlenen Jale Akyel, 2009 yılında IBM Orta ve Doğu Avrupa, Türkiye Üniversite İlişkileri Lideri oldu. 2010 yılında ek olarak İstanbul Inovasyon Merkezi ve Ekosistem Geliştirme Grubu Yöneticiliğini de üstelendi. 2011 yılında Şili’de IBM Kurumsal Hizmet Güzü projesi kapsamında Mikro Girişimcilere destek veren yerel birsivil toplum organizasyonunda gönüllü olarak çalıştı. Ayrıca IBM ‘de Teknolojide Kadın grubunun da kurucularından olan Jale Akyel , Gaziantep’li, evli, ve bir oğlu var.

Verda EMİROĞLU

Dr. C. Verda EMİROĞLU
Uygulamalı Araştırmalar Müdürü, Turkcell Teknoloji

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü 1994 mezunu olan C. Verda Emiroğlu, aynı üniversitenin Mühendislik Yönetimi bölümünde Stratejik Yönetim alanında Yüksek Lisans ve Teknoloji Yönetimi alanında Doktora eğitimlerini tamamlamış, Doktor ünvanını almıştır. İş hayatına 1994 yılında tekstil sektöründe yönetici olarak başlamıştır. 1999–2002 yılları arasında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü yapmıştır. 2000–2001 yılları arasında Dünya Bankası “Bilim Adamı Yetiştirme” bursunu kazanarak ABD’ye gitmiş, Intel Oregon’da Contractor olarak çalışmıştır. 2002–2004 yılları arasında Sabancı Üniversitesinde Ar-Ge Projeleri Direktörü, 2004–2006 arasında da BEKO Elektronik’te Stratejik Projeler Direktörü pozisyonlarında görev almıştır. Nisan 2007’den bu yana Turkcell Teknoloji’de çalışan C. Verda Emiroğlu şu anda Uygulamalı Araştırma Müdürü olarak görev yapmaktadır. Turkcell Teknoloji’deki pozisyonuna atanmadan önce, Turkcell’de Teknopark Program Yöneticisi olarak çalışmıştır.

İhsan ÖZCAN

İhsan ÖZCAN
Ar-Ge Müdürü, Alcatel Lucent Teletaş

1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Telekomünikasyon Bölümü'nden mezun olan İhsan Özcan, profesyonel iş hayatına 1987 yılında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nda başladı. 1989 yılında ENKA çatısı altında Libya'da bulunan Özcan, 1990 yılında Alcatel-Teletaş ailesine yazılım mühendisi olarak katıldıktan sonra 1990-1993 yılları arasında Türkiye'de Levent santrali yazılım mühendisi, 1993-2000 yılları arasında Belçika'da Alcatel Bell de çeşitli projelerde, Türk Telekom, Hollanda KPN, Malta ve Arnavutluk Telekom müşterilerinin internet altyapı projelerinde teknik proje müdürü olarak görev aldı. 2000 yılında Türkiye'de internet teknolojilerinde ilk uluslararası AR GE, destek ve entegrasyon ekiplerini kurmaya başladı. 2000 yılından bugüne kurulan bu takımlar ile Alcatel Lucent Teletaş EMEA Bölgesi'nin en büyük teknik destek merkezi haline gelmiştir. Ayrıca, Türk Telekom RAS, Fix-NGN, DSL ve IP/MPLS projelerinde operasyon ve proje müdürü, Global NGN/IMS/IPTV/IP/DSL şebeke entegrasyon grup müdürü olarak çeşitli yönetim kademelerinde görev alan Özcan, Şubat 2009'den beri Alcatel-Lucent Teletaş EMEA Teknik Operasyon Merkez ve AR GE Grup Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Ali Taha KOÇ

Ali Taha KOÇ
Kıdemli Araştırma Mühendisi, İntel, ABD

ALI T. KOÇ, 2001 yılında Bilkent Üniversitesi electrik-elektronik mühendisliği bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını 2005'te, doktorasını 2013'te Texas Üniversitesi'nden aldı(Dallas). Haziran 2005 tarihinden beri İntel Şirketinde araştırma mühendisi olarak çalışmaktadır. Geçmişte, IEEE 802.16e ve IEEE 802.16m için güç kontrolü, parazit azaltma ve güç tasarrufu mekanizmaları üzerinde çalıştı. Şu anki araştırma konuları, 4G/5G genişbant mobil ağlar, mobil cihaz güç tasarrufu, kullanıcı deneyimi ve 3GPP LTE-A ağlarda küçük hücreleri kapsamaktadır. Hakemli dergilerde ve konferanslarda 20'nin üzerinde bilimsel makale yayınlamıştır ve 30'un üzerinde bekleyen ya da verilmiş patenti vardır.

Cihan TAŞ

Cihan TAŞ
Yazılım Mühendisi, Google, ABD

Cihan Taş, Google G+ Photos takımında yazılım mühendisi olarak çalışmakta ve şu an veri merkezi ağları optimizasyonu üzerinde çalışmaktadır. Google'dan önce Siemens Kurumsal Araştırma bölümünde kablosuz ağlar alanında, araçlar arası haberleşme ve akıllı elektrik şebekelerinde iletişim ağları gibi konularda çalışmıştır. Cihan Taş, Bilkent Üniversitesi'nden lisans ve University of Maryland(College Park)'dan yüksek lisans ve doktora olmak üzere tüm derecelerini bilgisayar bilimleri alanında almıştır. 2011 yılından beri mutlu bir evlilik sürdürmektedir.

Salih ERGÜT

Dr. Salih ERGÜT
Ar-Ge Müdürü, Avea Labs

Salih Ergüt 1998 yılında Bilkent Üniversitesi(Ankara,Türkiye) Elektrik Mühendisliğinden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini elektrik mühendisliği alanında Northeastern University(Boston, MA) da 2000 yılında ve doktora derecesini University of California(San Diego (UCSD), CA) da 2010 yılında almıştır. 2000 yılında Aware Inc.(Boston'da bir ADSL şirketi) çalışmaya başladı. 2001 yılında Ericsson Wireless Inc.(San Diego, CA)'e katıldı ve burada uluslararası bir takımın parçası olarak beş yıl çalıştı. Uzmanlık alanları kablosuz haberleşme, telecom ağları, konum-tabanlı servisler ve içerik bilinçli hesaplama. Mayıs 2010'da İstanbul'da Türk Telekom'da çalışmaya başladı. Halen Türk Telekom Grup Ar-Ge Müdürlüğünde Üniversite İlişkilerinden sorumlu Ar-Ge Müdürü olarak çalışmakta.

Andrew BERRY

Prof. Andrew BERRY
Öğretim Üyesi, Harvard, Cambridge, ABD

Andrew Berry (d. 1963) İngiliz evrimsel biyolog ve bilim tarihçisi. Özellikle Alfred Russel Wallace üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınmaktadır. Harvard Üniversitesi'nde evrimsel biyoloji alanında ders vermektedir. Ayrıca Sabancı Üniversitesi'nde de konuk öğretim üyesi olarak ekoloji ve evrim dersleri vermektedir. 2003 yılında yazdığı Infinite tropics: an Alfred Russel Wallace anthology ile James D. Watson ile birlikte kaleme aldığı DNA: The Secret of Life olmak üzere iki kitabı bulunmaktadır. Oxford Üniversitesi, St John Koleji'nden Zooloji derecesi alan Berry, doktorasını evrimsel genetik alanında Princeton Üniversitesi'nden almıştır. Harvard Üniversitesi'nde ise Richard Lewontin'in labouratuvarında doktora sonrası araştırmasını gerçekleştirmiştir.

Cem KURAL

Cem KURAL
Ar-Ge Müdürü, Arçelik

Cem Kural Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden 1992 yılında mezun oldu ve aynı yıl Turkish Electronics Industry Ar-Ge'de çalışmaya başladı. Aynı üniversitede eğitimine devam etti ve 1995 yılında yüksek lisans tezini anten teorisi programında tamamladı. Aynı yıl Ar-Ge Mühendisi olarak Arçelik A.Ş'de çalışmaya başladı. Daha sonra burada farklı pozisyonlarda çalışmasına devam etti. 2012 yılından bu yana, birincil sorumluluğu açık-inovasyon ortamında şirketi küresel anlamda farklı kılacak öncü teknolojiler geliştirme olan Ar-Ge Müdürü olarak çalışmaktadır. Şirkette 1000'den falzla Ar-Ge çalışanı ve 40 milyon euro Ar-Ge bütçesi var.

Fatma ÖZDEMİR

Fatma ÖZDEMİR
Ar-Ge Müdürü, Ericsson Türkiye

ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1996 yılında mezun oldu. İlk iki yıl Istanbul’da Türk Elektrik Endüstrisi isimli firmanın Araştırma ve Geliştirme Bölümü’nde elektromanyetik tasarım mühendisi olarak çalıştı. 1998 yılından itibaren Alcatel Microelectronics, ST Microelectronics, ST-Ericsson ve Ericsson firmalarının uluslararası Ar-Ge takımlarında mikroelektronik tasarım mühendisi ve yönetici olarak çalıştı. Şu anda, Ericsson Türkiye' de Ar-Ge Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Cebrail TAŞKIN

Dr. Cebrail TAŞKIN
ARGE İşbirlikleri Kıdemli Yöneticisi, Türk Telekom

1972 Kırıkkale doğumludur. İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Japonya Dış İşleri Bakanlığı bursu ile Japonya’da Telekomünikasyon alanında burslu eğitim almıştır. Telekomünikasyon alanında Yüksek Lisans ve Doktora yapmıştır. Ortadoğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünde MBA yapmıştır. 1999 yılında başladığı Türk Telekom’da; Bilişim Ağları Başkanlığı, Strateji ve İş Geliştirme Başkanlığı ve TT Grubu ArGe Başkanlığında Grup Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak katıldığı Türk Telekom Grup Şirketi ARGELA’da Kobi-ArGe iş birimi Kıdemli Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Çankaya Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde Yarı-Zamanlı Öğretim üyesi olarak ders vermektedir. Dr. Taşkın, İstanbul Ticaret Odasının Telekomünikasyon Meslek Komitesi Üyesi ve Internet Temelli Televizyonculuk Derneğinin (IPTV-DER) Yönetim Kurulu Üyesidir. Ayrıca, Elektrik Mühendisleri Derneği (EMO), Telekomünikasyon Mühendisleri Derneği (TMD) ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) üyesidir.

Peter Andrew DOURMASHKIN

Prof. Peter Andrew DOURMASHKIN
Öğretim Üyesi, Massachusetts Institute of Technology, Boston, ABD

Profesör Peter Andrew Dourmashkin, MIT Fizik Bölümünden 1976 yılında mezun oldu. "Broken Symmetries in Classical Gauge Field Theories" konulu yüksek lisans tezini Profesör Carleton Detar yönetiminde, MIT Matematik Bölümünde 1978 yılında tamamladı. Daha sonra MIT Fizik Bölümünde doktorasına başlayan Prof. Dourmashkin, "A Poisson-Plancherel Formula for the Universal Covering Group with Lie Algebra of type Bn" konulu doktora tezini Profesör Michele Vergne yönetiminde 1984 yılında tamamladı. Prof. Dourmshkin halen MIT Fizik Bölümünde Senior Lecturer olarak görev yapmaktadır.

Öner TEKİN

Öner TEKİN
Ar-Ge Lideri, NETAŞ

Netaş Bilgi İletişim Teknolojileri Araştırma Geliştirme Lideri olan Öner Tekin İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinden 1998 yılında mezun oldu. Aynı yıl donanım tasarım mühendisi olarak Netaş ArGe de çalışmaya başladı. Paralelinde Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde yüksek lisansını tamamladı. Halen doktora öğrencisi olan Öner Tekin aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak teknoloji dersleri vermektedir.

 

Salih GÜREŞ

Salih GÜREŞ
Genel Müdür, TCHealth A.Ş

1983 İstanbul Teknik Üniversitesi / Maden Mühendisliği Fakültesi den mezun oldu. Türkiye Petrolleri A.O.- Yazılım Mühendisi olarak iş hayatına başladı 1987 Yılında Macquarie University Sydney de Computer Sci. Master programını bitirdi Sydneyde muhtelif firmalarda yazılım mühendisi, proje yöneticisi olarak görev aldı. Daha sonra Türkiye ye döndü, Netaş, Koç sistem de çalıştı ve OPUS Bilgi Sistemleri A.Ş kurdu. 2000 yılında TEPE TeknolojiA:Ş de Genel Müdür/ortak olarak çalıştı 2007 de Insead Fontainebleauda B.A eğitimi aldı şu anda TCHealth A.Ş de Genel Müdür olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Aytül ERÇİL
Öğretim Üyesi, Sabancı Üniversitesi

Prof. Dr. Aytül Erçil, lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden, yüksek lisans ve doktora derecelerini Brown Üniversitesi Uygulamalı Matematik bölümünden aldı. General Research Laboratuvarında beş yıl boyunca çalıştı. 1988-2001 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde fakülte üyesi ve BUPAM Pattern Analysis and Machine Vision Laboratuvarı kurucu direktörü olarak çalışmıştır. 2001’den sonra Sabancı Üniversitesi’nde fakülte üyesi ve VPALAB Computer Vision and Pattern Analysis Laboratuvarında kurucu direktörü olarak çalışmıştır. Prof. Erçil birçok uluslararası proje yönetmiştir (NATO, FP4, EUREKA, NSF, FP6, NEDO, FP7). Bilgisayarla görme ve örüntü tanıma alanlarında 3 patenti ve 150’nin üzerinde makalesi bulunmaktadır. Şu anda Vispera A.Ş.’de büyük pay sahibi ve yönetim kurulu başkanı ve Rebuslabs Ltd.’de ortaktır.

Prof. Dr. H. Altay GÜVENİR
Öğretim Üyesi, Bilkent Üniversitesi

H. Altay Güvenir Bursa’da doğdu. 1974 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nden 1979 yılında lisans ve 1981 yılında yüksek lisans derecelerini aldı. Bilgisayar Mühendisliği ve Bilimleri üzerine doktora derecesini A.B.D.’deki Case Western Reserve Univerity’den 1987 yılında aldı. 1988 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisli Bölümüne geçti. Aynı bölümde 1994 yılında Doç. ve 2001 yılında Prof. unvanı aldı. 2001 yılından bu yana Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü başkanlığını sürdürmektedir. Yapay zeka, makine öğrenmesi, veri madenciliği, doğal dil işleme ve bilgisayar destekli eğitim alanlarında Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmış yüzün üzerinde makalesi bulunmaktadır.